||

لوگو موسسه آموزشی مریم آتشگاه
مشمولین مالیات

آیا شما مشمول مالیات هستید؟

ماليات عبارت است از قسمتي از در آمد يا ثروت افراد كه توسط قانون تعیین می‌گردد، آیا شما مشمول مالیات هستید؟

مشمولین مالیات

مقدمه

اصولا دولت در مقام متولی اصلی قدرت در کشور وظیفه کنترل جامعه، تأمین امنیت، ارائه خدمات عمومی، ایجاد راه‌ها، ایجاد ثبات و نظم در بازارها و… را بر عهده دارد.
دولت برای تحقق اهداف خود نیازمند وجود منابع مالی یا درآمدهای قابل اتکا است. بخشی از این درآمدها از منابع مختلفی که در اختیار دولت است، فراهم می‌شود.اما واضح است که این درآمدها نمی‌تواند جوابگوی حجم بالای هزینه‌های دولت باشد و دولت برای انجام امور مختلف نیازمند منابع مالی بیشتر است.
یکی از منابع مهم درآمدی دولت اخذ مالیات از مردم است. اصولا مالیات بخشی از درآمدهای مشاغل و شرکت‌ها است که به صورت اجباری و بلاعوض در اختیار دولت قرار می‌گیرد.
از طرف دیگر دولت موظف است تا این درآمدها را برای بهره‌وری بهتر از منابع موجود در کشور و ایجاد بستری مناسب برای بهبود امکانات و شرایط لازم، در فعالیت‌های مختلف اقتصادی صرف کند.
با این مقدمه کوتاه ازچرایی پرداخت مالیات به این می‌پردازیم که به صورت کلی چه اشخاصی مشمول پرداخت مالیات می‌باشند.

مشمولان پرداخت مالیات

ماده 1 قانون مالیات‌های مستقیم به صورت کامل تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که در ایران مشمول پرداخت مالیات هستند را معرفی کرده است.
بر اساس ماده 1 قانون مالیات‌های مستقیم موارد ذیل مشمول پرداخت مالیات هستند:

 1. تمامی اشخاصی که در ایران اموال یا املاکی دارند، نسبت به درآمدهای آن‌ها مشمول پرداخت مالیات هستند. در این خصوص فرقی بین اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی و ایرانی یا غیر ایرانی بودن شخص وجود ندارد. بنابراین هر شخصی اگر از اموال و املاکی که در ایران دارد درآمدی کسب کند، مشمول مالیات بوده و مکلف به پرداخت آن می‌باشد.
 2. تمامی اشخاص حقیقی ایرانی مقیم ایران که در ایران یا خارج از ایران درآمدهایی را بدست می‌آورند، مشمول پرداخت مالیات هستند. تمامی مشاغل و کسب و کارها در ایران مشمول این بند بوده و مکلف به پرداخت مالیات می‌باشند.
 3. تمامی اشخاص حقیقی ایرانی که مقیم خارج از ایران هستند، نسبت به درآمدهایی که در ایران کسب می‌کنند مشمول پرداخت مالیات می‌باشند.
 4. تمامی اشخاص حقوقی ایرانی نسبت به درآمدهایی که در ایران یا خارج از ایران بدست می‌آورند مشمول پرداخت مالیات می‌باشند. منظور از اشخاص حقوقی به طور کلی شرکت‌ها و موسساتی هستند که ایجاد یا تأسیس می‌شوند.
 5. تمامی اشخاص غیر ایرانی (حقیقی یا حقوقی) نسبت به درآمدهایی که در ایران تحصیل می‌کنند و یا نسبت به درآمدهایی که از ایران (بابت واگذاری امتیازات یا سایر حقوق خود و یا دادن تعلیمات و کمک‌های فنی و یا واگذاری فیلم‌های سینمایی) بدست می‌آورند، مشمول پرداخت مالیات می‌باشند. بنابراین اشخاص غیرایرانی بر اساس قانون مالیات‌های مستقیم، دو نوع درآمد دارند. درآمدهایی که در ایران تحصیل می‌کنند و درآمدهایی که از ایران بدست می‌آورند. باید توجه داشته باشیم که درآمدهایی که اشخاص غیر ایرانی از ایران بدست می‌آورند منحصر به موارد مذکور در خود ماده بوده و مورد دیگری ندارد.

قانون مالیات های مقیم

قانون مالیات های مقیم

اولین سوالی که در خصوص ماده 1 قانون مالیات‌های مستقیم بوجود می‌آید این است که اساسا کلمه مقیم از منظر قانون مالیات‌های مستقیم به چه معناست؟

وبسایت مریم آتشگاه در این بخش به موضوع قانون مالیات های مقیم پرداخته است.

در این خصوص ماده 180 قانون مالیات‌‌های مستقیم چنین گفته است: هر شخص حقیقی ایرانی که با ارائة گواهی‌ نمایندگی‌های مالی یا سیاسی دولت جمهوری اسلامی ایران در خارج ثابت کند که از درآمد یک سال مالیاتی خود در یکی از کشورهای خارج به عنوان مقیم مالیات پرداخته است از لحاظ ‌مالیاتی در آن سال مقیم خارج از کشور شناخته خواهد شد مگر در یکی از موارد زیر:

 1. در سال مالیاتی مزبور در ایران دارای شغلی بوده باشد.
 2. در سال مالیاتی مزبور لااقل شش ماه متوالیا یا متناوبا درایران سکونت داشته باشد.
 3. توقف در خارج از کشور به منظور انجام مأموریت یا معالجه‌ یا امثال آن بوده باشد.

معرفی دوره جامع قوانین و مقررات مالیاتی جهت آشنایی بیشتر با قوانین

مرکز آموزش‌های تخصصی مالی و مالیاتی دکتر مریم اتشگاه، دوره آموزشی جامع مالیات اشخاص حقیقی و حقوقی را در 3 سر فصل قانون مالیات‌های مستقیم، قانون مالیات بر ارزش افزوده و قانون پایانه‌های فروشگاهی ارائه می‌دهند.

این دوره توسط دکتر مریم آتشگاه که مدرسی حرفه‌ای و کاربلد می‌باشد به صورن آفلاین در ویدیوهای ضبط شده  ارائه می‌شود. همچنین در 2 رویکرد تئوری و عملی تمام موضاعات آموزشی را پوشش داده است و برای شرکت در این دوره هیچگونه پیش‌نیازی لازم نیست.

دوره آموزشی جامع مالیات اشخاص حقیقی و حقوقی مناسب اکثر افراد می‌باشد. شما با شرکت در این دوره می‌توانتید مهارت‌های زیر را کسب نمایید:

 • یادگیری اصول و مبانی مالیات‌های مستقیم و ارزش افزوده
 • یادگیری تکالیف مالیاتی مودیان به صورت تئوری و عملی
 • آشنایی با تکالیف مالیاتی مودیان
 • طراحی استراتزی مالیاتی شرکت‌ها و مودیان حقیقی
 • توانایی دادرسی مالیاتی و فنون دفاع در هیات‌های حل اختلاف
 • ورود به عنوان مشاور و وکیل مالیاتی در عرصه مالیاتی

همچنین یادگیری مطالب این دوره می‌تواند تاثیر به‌سزایی در کاهش مالیات مودیان و جلوگیری از جرائم مالیاتی داشته باشد.

جهت خرید دوره آموزشی جامع مالیات اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانید اینجا کلیک نمایید.

همچنین شما میتوانید موضوع چه کسانی مشمول مالیات هستند؟ را بخوانید

ماليات مضاعف

ماليات مضاعف

تبصره ماده 180 قانون مالیات‌های مستقیم در خصوص مالیات مضاعف سخن گفته است.
بر اساس این تبصره ممکن است اشخاص حقیقی یا حقوقی ایرانی مقیم ایران درآمدی را در خارج از کشور بدست آورده و مالیات آن را نیز در همان کشور پرداخت کرده باشند.
در این صورت اگر درآمد حاصله را وارد ایران کرده و در اظهارنامه یا ترازنامه و یا حساب سود و زیان خود طبق مقررات مربوطه اعلام نماید، مبلغ مالیات شخص در ایران محاسبه می‌شود. سپس مالیات تعیین شده از مالیات پرداخت شده در کشوری که درآمد مزبور تحصیل شده کسر شده و شخص مکلف است مازاد مبلغ را به عنوان مالیات در ایران پرداخت کند.

مشمولین مالیات
فهرست مطالب

سوالات خود در مورد این مقاله، با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *