۵ جلسه آموزشی رایگان

||

لوگو موسسه آموزشی مریم آتشگاه

گواهی موضوع ماده 186

هنگامی که  شما برای بار اول قصد تاسیس یک واحد صنفی دارید و قصد اخذ جواز کسب دارید، برای اقدام به اخذ جواز کسب (و یا در فرآیند شغلی خود اقدام به تمدید یا تجدید صدور کارت بازرگانی و پروانه کسب کنید) نیازمند اخذ یک گواهی بنام گواهی ماده موضوع 186 هستید.

در گذشته این گواهی به صورت دستی صادر می گردید، بدین طریق که متناسب با نوع  صنفی که داشتید به اتحادیه صنفی خود مراجعه کرده و در فرایند اخذ جواز نامه استعلام گواهی موضوع ماده 186  داخل پاکت به شما تحویل می‌دادند که باید به اداره دارایی مراجعه می نمودید، سپس اداره مذکور پاسخ نامه را به اتحادیه ارسال می نمود. این گواهی نشان می داد که شما بدهی مالیاتی ندارید حال نداشتن بدهی ممکن بود پرداخت باشد یا ترتیب پرداخت(یعنی بدهی را تقسیط کرده و قرار است پرداخت کنید.). اما در هر صورت برای اینکه ما در مورد کارت بازرگانی و جواز کسب یا پروانه کسب بتوانیم اقدامات خود را انجام دهیم نیاز بود این گواهی اخذ شود.

حال با دو رخداد جدید مواجه می شوید:

 دستورالعمل 18/4 که دستورالعمل جدید فرآیند رسیدگی و صدور گواهی موضوع ماده 186 ، اما بلافاصله چهار روز دیگر یک نامه دیگر آمد ! چرا ؟

برای اینکه در این دستورالعمل 530/1401/200 هست در ماده 4 اشاره کرده به فرآیند الکترونیکی. یعنی فرآیند باید الکترونیکی شود و از حالت دستی خارج شود.

در نامه ای که همین چند روز پیش یعنی روز 22 ام صادر شد گفته باید از 1/7/1401 این گواهی بصورت کاملا الکترونیکی صادر بشود و چند تا وظیفه بر عهده سازمان امور مالیاتی و ماموران امور مالیاتی وجود دارد . 1. باید تمام اطلاعات  به روز آوری بشود در مورد پرداخت یا ترتیبات پرداخت 2. چک های که پرداخت کردن و در سیستم ثبت نشده باید ثبت شود ، بدهی ها به روز شود و بدهی ها به اداره وصول اجرا ارجاع شود و تمام پرداختها هم بروز شود حالا اینکه اداره و ماموران امور سازمان مالیاتی می توانند تا 20/6 این کار را انجام بدهند یا نه یک مسئله جداگانه است .

اما بطور کلی یک فرآیند قراره در سازمان امور مالیاتی ساختار الکترونیکی پیدا کند آثار و تبعات و سردرگمی  های زیادی را برای مودیان به بار می آورد. در مورد گواهی 186 موضوع بانک‌ها هم وجود دارد .

5 دیدگاه دربارهٔ «گواهی موضوع ماده 186»

  1. افسانه گنجعلی

    ممنون از اینکه این مطالب مفید را رایگان در اختیار ما میگذارید

سوالات خود در مورد این مقاله، با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به موسسه آموزشی مریم آتشگاه خوش آمدید :)

جهت استفاده از امکانات ، خدمات و آموزش‌های موسسه تخصصی مریم آتشگاه ، شما نیاز به حضور در جمع دانش‌پذیران ما دارید ، اگر حساب کاربری ندارید میتوانید براحتی از طریق لینک زیر ثبت نام کنید.