۵ جلسه آموزشی رایگان

||

لوگو موسسه آموزشی مریم آتشگاه
وضعیت 45 چیست

وضعیت 45 چیست؟

وضعیت 45 چیست ؟

وضعیت 45 چیست : بر اساس دستورالعمل اجرائي موضوع ماده ۱۶۹ مكرر قانون ماليات‌هاي مستقيم كليه اشخاص حقيقي و حقوقي موظفند نسـبت بـه ثبـت نـام جهـت دريافـت كـارت اقتصـادي اقـدام و براي انجام معاملات خود، صورت حساب صادر و شماره اقتصادي مربوط به خود و طرف معامله را در صورت حساب‌ها و فرم‌ها و اوراق مربوط درج نموده و همچنين فهرست معاملات خود را به اداره امور مالياتي مربوطه تسليم نمايند.

هر فردی در همان ابتدا ورود به حوزه مالیاتی و تشکیل پرونده باید ثبت نام در طرح جامع امور مالیاتی یا شماره اقتصادی را انجام دهد. اگر تمامی مراحل ثبت نام را به انتها برساند، مجوز انجام تمامی اقدامات مالیاتی را اخذ می‌کند. نشانه یا علامت این مجوز ورود، گام ۴۵ نام دارد که منظور مراحل پیش ثبت نام و ثبت نام در سامانه کد اقتصادی یا همان طرح جامع مالیاتی است.

کد اقتصادی کدی 12 رقمی هست که پس از تشکیل پرونده و تکمیل اطلاعات آن در اداره امور مالیاتی منطقه خود به شرکت و یا شخص حقیقی مودی اختصاص داده می‌شود. کد اقتصادی به منزله این است که شخص یا شرکت در اداره امور مالیاتی دارای پرونده می‌باشد.

تکالیف مهم مالیاتی از جمله: اظهارنامه عملکرد سالیانه ، اظهارنامه سه ماهه ارزش افزوده ، ارائه گزارش صورت معاملات سه ماهه خرید و فروش و سایر اظهارنامه‌ها مانند املاک ، انحلال و … از مواردی است که افراد را مجاب می‌کند برای دریافت شماره اقتصادی اقدام کنند.

وضعیت 45 چیست
وضعیت 45 چیست

اگر مودی شخص حقیقی است برای ورود به سامانه عملیات الکترونیک سازمان امور مالیاتی باید در نزدیکترین حوزه مالیاتی محل فعالیت خود تشکیل پرونده دهد و برای دریافت کد اقتصادی، در حالت کلی ۴ مرحله اصلی زیر  را باید پشت سر بگذارد:

مرحله اول : پیش ثبت نام اینترنتی در سایت سازمان امور مالیاتی

مرحله دوم : صحت‌سنجی اطلاعات و ارسال نام کاربری و رمز عبور به آدرس محل فعالیت

مرحله سوم : اعتبار سنجی و رسیدن به وضعیت 44

مرحله چهارم : تحویل مدارک فیزیکی به اداره مالیات و رسیدن به مرحله 45

اگر مودی شخص حقوقی باشد، برای ثبت نام و دریافت کد اقتصادی باید در اداره کل ثبت شرکت‌ها، شرکت خود را ثبت کرده و شماره ثبت و شناسه ملی شرکت را دریافت و حدکثر ۲ ماه پس از ثبت شرکت و پرداخت مالیات نیم در هزار در نزدیک‌ترین حوزه مالیاتی تشکیل پرونده داده باشد، سپس همانند اشخاص حقیقی ۴ مرحله کلی را پشت سر گذاشته و با مراجعه به همان آدرس اشخاص حقیقی، عملیات پیش ثبت نام و ثبت نام را انجام دهد.

دریافت کد اقتصادی به عنوان وسیله‌ای جهت احراز هویت اشخاص، جزء جدانشدنی فرایند تجاری می‌باشد. روند تهیه مدارک و ارایه آن‌ها و همچنین طی مراحل دریافت این کد نیازمند انجام پروسه‌ای است که بهتر است انجام آن توسط افرادی کارشناس و خبره صورت گیرد.

وضعیت 45 وضعیت و اعتبار پرونده مودی در سایت سازمان است. همان طور که گفته شد، هر مودی مالیاتی زمانی که تشکیل پرونده فیزیکی می‌دهد، توام باید یک پرونده هم در سایت سازمان تشکیل دهد. باید به ادرس سایت www.tax.gov.ir  مراجعه کند و از قسمت پیش ثبت نام وارد شود و فرایند ثبت نام را طی کند و اطلاعات مورد نیاز مانند: اطلاعات اولیه، اطلاعات مالی، اعضا و شرکا، شعب، حساب ها و… را وارد نماید. وقتی که این اطلاعات را تکمیل می کند فرایند اعتبارسنجی تغییر و از وضعیت 10، 35، 40 حرکت می کند و وقتی به مرحله 45 رسید یعنی تمام اطلاعاتی که تا آن روز سازمان خواسته است را ارائه کرده و سازمان آن را راستی آزمایی نموده و مودی را به مرحله 45 رسانده است.

نکته: زمانی که مودی در وضعیت 45 قرار دارد هر تغییر یا ویرایشی پرونده داشته باشد باید به وضعیت 44 برگردد و این امکان به وجود می آید که این تغییرات را به وجود آورد.

نکته: اگر پرونده مودی در وضعیت 45 نباشد نمی تواند اظهارنامه مالیاتی ارائه کند. استاندارد این است که مودی در وضعیت 45 باشد تا تکلیفی مانند اظهارنامه را بتواند انجام دهد. از آن جایی که سربرگ‌ها هر بار تکمیل و به آن اضافه می گردد، حتی اگر اکنون در وضعیت 45 باشد ممکن است در زمان ارسال اظهارنامه وضعیت او عقب نشینی کرده و در حالت 44 قرار گرفته باشد پس، حتما یک ماه، ده روز یا یک هفته پیش از ارسال اظهارنامه باید پنل خود را چک کند و مطمئن شود وضعیتش 45 است.

نکته: اشخاص حقیقی که به فعالیت پیمانکاری اشتغال دارند به شرط آنکه ارزش پیمان یا مبلغ دریافتی کل پیمان‌های آنها در یک‌سال شمسی از مبلغ ۵۰ میلیون ریال بیشتر نباشد، اشخاص حقیقی که به فعالیت هنری از قبیل فیلم‌سازی و فعالیت‌های مرتبط، طراحی، خطاطی، نقاشی، ترجمه ی کتاب، گرافیک، ویراستاری، و نویسندگی اشتغال دارند و مساجد و تکایا غیرمکلف به اخذ کد اقتصادی هستند.

نکته: اشخاص حقيقي و حقوقي موضوع اين دستور العمـل مكلفنـد مـادامي كـه بـراي آنهـا شـماره اقتصادي صادر نشده، از شماره ملي براي اشخاص حقيقي و شناسه ملي براي اشخاص حقوقي به جاي شماره اقتصادي استفاده نمايند.

افرادی که به صورت شراکت فعالیت می‌کنند و هنوز شرکتی را ثبت نکرده‌اند چه وضعیتی دارند؟ تا زمانی که مودی در اداره ثبت شرکت‌ها، شرکتی را ثبت نکرده باشد، شخص حقیقی است و برای هر شریک در یک واحد باید شخصیت مجزا در نظر گرفته شود و تمامی تکالیف مالیاتی بصورت  تفکیک باید انجام شود.

نگارنده مقاله وضعیت 45 چیست : خانم مریم آتشگاه ،‌ مدرس ، مشاور و وکیل مالیاتی

وضعیت 45 چیست
فهرست مطالب

سوالات خود در مورد این مقاله، با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به موسسه آموزشی مریم آتشگاه خوش آمدید :)

جهت استفاده از امکانات ، خدمات و آموزش‌های موسسه تخصصی مریم آتشگاه ، شما نیاز به حضور در جمع دانش‌پذیران ما دارید ، اگر حساب کاربری ندارید میتوانید براحتی از طریق لینک زیر ثبت نام کنید.