||

لوگو موسسه آموزشی مریم آتشگاه

تفاوت منطقه آزاد و منطقه ویژه اقتصادی

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”2019″ img_size=”full”][vc_column_text]

منطقه آزاد

بنا به تعاریف بین‌المللی، منطقه آزاد محدوده حراست شده بندری و غیربندری است که از شمول برخی از مقررات جاری کشور متبوع خارج بوده و با بهره‌گیری از مزایایی نظیر معافیت‌های مالیاتی، بخشودگی سود و عوارض گمرکی، عدم وجود تشریفات زاید ارزی، اداری و مقررات دست و پا گیر و همچنین سهولت و تسریع در فرآیندهای صادرات و واردات با جذب سرمایه گذاری خارجی و انتقال فناوری به توسعه سرزمین اصلی کمک می‌نماید.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2023″ img_size=”full”][vc_column_text]

۷ منطقه آزاد تجاری ایران:

قشم، کیش، ارس، ماکو، اروند، چابهار و انزلی

منطقه ویژه اقتصادی

محدوده جغرافیایی مشخص در مبادی ورودی یا در داخل کشور که به منظور جذب سرمایه‌های خارجی و داخلی و همچنین ایجاد عرصه فعالیت‌های تولیدی و تجاری جهت افزایش صادرات کالا و ارائه بهینه خدمات برای حضور فعال در بازارهای منطقه‌ای و بین المللی ایجاد شوند.

تفاوت منطقه آزاد و منطقه ویژه اقتصادی

مقررات روادید برای اتباع خارجی در مناطق ویژه بر اساس ضوابط داخل کشور است ولی در مناطق آزاد روادید در مرزهای ورودی اعطا می شود.

خرده فروشی کالا در مناطق ویژه اقتصادی فقط برای اتباع خارجی امکان پذیر است، اما در مناطق آزاد خرده فروشی برای اتباع خارجی و داخلی امکان پذیر است.

معافیت مالیاتی به مدت ۱۵ سال در مناطق آزاد وجود دارد و در مناطق ویژه اقتصادی تخفیف مالیاتی طبق مقررات داخل کشور است.

مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد و ویژه تجاری

مبادلات کالا و خدمات، فی ما بین اشخاص و فعالان اقتصادی مقیم در مناطق آزاد و تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی، در داخل محدوده مناطق یاد شده، مشمول مالیات و عوارض موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده نمی باشد.

صادرات کالاها و خدمات از مناطق مذکور به خارج از کشور و همچنین واردات کالا و خدمات از خارج کشور به مناطق یاد شده مشمول مالیات و عوارض موضوع قانون نمی باشد.

واردات کالا و خدمات از مناطق یادشده به قلمرو گمرکی کشور مشمول پرداخت مالیات و عوارض می باشد.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2037″ img_size=”full”][cdb_courses_carousel posts_per_page=”6″ slides_per_view=”3″][vc_single_image image=”2041″ img_size=”full”][cdb_blog_posts columns=”four” blog_query=”size:4|order_by:date|post_type:post|categories:84″][vc_single_image image=”2025″ img_size=”full”][vc_column_text]در صورتی که نیاز به مشاوره تخصصی با مشاوران مجموعه دارید درخواست مشاوره را از طریق فرم زیر ارسال بفرمایید.

با تشکر واحد پشتیبانی

[/vc_column_text][contact-form-7 id=”1548″][/vc_column][/vc_row]

فهرست مطالب