||

لوگو موسسه آموزشی مریم آتشگاه

اظهارنامه اصلاحی

می‌­توانیم اظهارنامه مالیاتی را این‌گونه تعریف کنیم : ” درآمد یک‌ساله مالی یک شرکت یا یک شخص که در قالب یک فرم به سازمان امور مالیاتی تقدیم می­‌شود.”

بعد از انقضای مهلت ارسال اظهارنامه مودیان به مدت یک ماه مهلت دارند تا اظهارنامه اصلاحی خود را ارسال نماید

اظهارنامه مالیاتی، همان گونه که در نوشتارهای پیشین (تحت عنوان اظهارنامه انحلال اشخاص حقوقی) ذکر کردیم، یکی از تکالیف مالیاتی مهم سالانه هر شخص حقیقی یا حقوقی مشمول مالیات می‌باشد که باید نسبت به تنظیم و ارسال این اظهارنامه عملکرد مالیاتی اقدام کنند.

شیوه تعیین و محاسبه مالیات در کشور ایران، شبیه بسیاری دیگر از کشور‌های جهان، بر اساس اظهارات افراد و مدیرانی است که موظف به پرداخت مالیات هستند. به عبارت دیگر، این گروه که مودیان مالیاتی خوانده می‌شوند، بر مبنای اعتماد وزارت امور اقتصادی و دارایی، می‌توانند میزان سود و زیان در طول یک دوره دوازده ماهه فعالیتشان را مشخص کنند.

محاسبه مالیات آن نیز به همین شیوه توسط خود مودیان انجام می‌شود که به آن شیوه محاسبه مالیاتی خوداظهاری می‌گویند.

طبق ماده 226 قانون مالیات‌های مستقیم، عدم تسلیم اظهارنامه در موعد مقرر از طرف ‌مودیانی که مکلف به تسلیم اظهارنامه و ترازنامه و حساب سود وزیان هستند، موجب عدم رسیدگی به ترازنامه و حساب سود و زیان ‌آن‌ها که در موعد مقرر قانونی تسلیم شده است در مهلت مذکور درماده (156) این قانون نخواهد بود. در غیر این صورت، درآمد مذکور درترازنامه یا حساب سود و زیان تسلیمی قطعی خواهد بود.

تبصره- به مودیان مالیاتی اجازه داده می‌شود در صورتی که به ‌نحوی از انحاء در اظهارنامه یا ترازنامه یا حساب سود و زیان‌تسلیمی از نظر محاسبه اشتباهی شده باشد، با ارائة مدارک لازم‌ ظرف یک ماه از تاریخ انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه نسبت به رفع ‌اشتباه اقدام و اظهارنامه یا ترازنامه یا حساب سود و زیان اصلاحی‌ را حسب مورد تسلیم نماید.

نکته: تاریخ تسلیم اظهارنامه مودی، تاریخ تسلیم اظهارنامه اول می‌باشد. یعنی اگر تا 31 تیرماه اظهارنامه رد کند تا 1 ماه بعد از آن می‌تواند اظهارنامه اصلاحی ارایه کند.

نکته: تعداد دفعات اظهارنامه اصلاحی مالیات ارزش افزوده محدود به 3 بار می باشد، یعنی به غیر از اظهارنامه ارزش افزوده اصلی اشخاص سه بار بیشتر نمی‌توانند در هر دوره به صورت سیستمی اظهارنامه ارزش افزوده ارسال نمایند.

بر اساس بخشنامه ۱۲۳۱۹/۲۰۰ مورخ 07/07/1392 (اظهارنامه اصلاحي موضوع تبصره ماده ۲۲۶ ق.م.م)، با توجه به صراحت تبصره مذکور مبني بر تسليم اظهارنامه اصلاحي از تاريخ انقضاي مهلت تسليم اظهارنامه به مدت يک ماه، هر گونه اظهارنامه تسليمي قبل از انقضاي مهلت تسليم اظهارنامه به عنوان اظهارنامه اصلي تلقي و آخرين اظهارنامه تسليمي در موعد مقرر که با رعايت مقررات تسليم شده باشد، به عنوان اظهارنامه اصلي ملاک رسيدگي خواهد بود.

چنانچه مؤدي پس از انقضاي مهلت تسليم اظهارنامه نسبت به تسليم اظهارنامه اصلاحي در مهلت مقرر قانوني اقدام نموده باشد، در صورتي که مغايرت ارقام اظهارنامه اصلاحي مذکور در مقايسه با آخرين اظهارنامه تسليمي در مهلت مقرر، ناشي از نتيجه ثبت سند حسابداري اصلاحي يا رويداد مالي پس از تسليم اظهارنامه اصلي در دفاتر قانوني مؤدي نباشد، به عنوان اظهارنامه اصلاحي موضوع تبصره ماده ۲۲۶ قانون مذکور قابل قبول خواهد بود.

نکته: اظهارنامه جایگزین نوعی اظهارنامه تعویضی محسوب می‌شود، یعنی اگر مودی تا پایان تیرماه تصمیم به ویرایش اظهارنامه اصلی گرفته است در این زمان نیازی به انتخاب گزینه اظهارنامه اصلاحی ندارد و باید اظهارنامه جایگزین را انتخاب نماید.

 

می خواستم برنامه اظهارنامه مالیات عملکرد رو نصب کنم ولی این نرم افزار با فونت فارسی مشکل دارد. چگونه این مشکل برطرف می شود؟ 

در ویندوز، به قسمت Control Panel بروید. سپس در بخش Clock, Language and Region گزینه Change Date, Time or Number Format رو انتخاب کنید.

سپس در قسمتFormat گزینه Persian (Iran) رو انتخاب نمایید

اظهارنامه رو رد کردم حالا که مجددا می خوام پرینت بگیرم شناسه و کد رهگیری رو که وارد می کنم اظهارنامه ام تو لیست نبود

برای اینکه مطمئن شوید که  اشتباه نمیکنید و اظهارنامه سیوشده همان است که ارسال کرده اید وارد فایل شوید ویک پوشه به نام ts fileرا بازکنید ودرآنجامشاهده میکنید که چه شناسه های  ملی دراین اظهارنامه موجوداست

باسلام اظهارنامه مالیاتی را رد کردم کد رهگیری دریافت کردم ولی متاسفانه پرینت اظهارنامه را نگرفتم چگونه میتوان پرینت اظهارنامه را گرفت؟

در کامپیوتر اظهارنامه شما محفوظ است کافی است دوباره اظهارنامه راباز کنید درجسنجوی ان شناسه راواردکرده وکلیک کنید وپرینت بگیرید

 

فهرست مطالب

سوالات خود در مورد این مقاله، با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *